Vorstelijk
Tekst: Huib de Vries foto ANP\Robin Utrecht
Een fanatieke sprinter
Zijn baan bij de Koninklijke Marchaussee combineert prins Pieter-Christiaan met arbeid voor het internationale Tignum. En sport, zijn tweede liefde. „Ik blijf marathons lopen, die verslaving heb ik nu eenmaal."

Na de ramp met het toestel van Turkish Airlines lopen vader en zoon elkaar beroepsmatig tegen het lijf. Prof. Pieter van Vollenhoven is naar Schiphol gekomen vanwege zijn voorzitterschap van de Onderzoeksraad voor Veiligheid. Pieter-Christiaan (22 maart 1972) is er vanuit de Koninklijke Marechaussee actief in de hulpverlening. De derde zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven groeit net als zijn broers in Apeldoorn op. Met zijn afkomst is hij niet onverdeeld gelukkig. „Er zijn heel veel mensen die bij je thuis willen komen omdat je Van Oranje heet." Na het behalen van zijn diploma aan het Stedelijk Gymnasium vervult hij de militaire dienstplicht bij het opleidingscentrum van de Koninklijke Marechaussee. Het militaire leven bevalt hem zo goed, dat hij vrijwillig voor zeven maanden bijtekent. De fysieke eisen zijn geen bezwaar. De prins is een fanatiek sporter. In maart 1992 treedt Pieter-Christiaan, onder intimi bekend als PC, in het voetspoor van zijn vader. Hij gaat aan de Rijksuniversiteit Utrecht rechten studeren. In zijn vrije tijd is hij brugwachter, onder de studenten geniet hij bekendheid als diskjockey. In 1999 legt hij zijn doctoraal examen af, waarna hij bij ABN Amro Rothschild in Londen gaat werken. Daar ontmoet hij op een feestje de rooms-katholieke Anita van Eijk, op dat moment communicatiedeskundige bij persbureau Bloomberg. Het klikt meteen. Pas na enige tijd hoort de ingenieursdochter dat haar vriend van koninklijken bloede is.
Rondje meer In 2003 volgt de prins de eenjarige opleiding Master of Business Administration aan de International School for Management and Development in het Zwitserse Lausanne. Met een aantal studiegenoten start hij Tignum, een internationale onderneming die zich richt op verbetering van de prestaties van werknemers. Ter afsluiting van zijn studie rent de prins in drie dagen het meer van Genève rond, een afstand van ruim 180 kilometer. Het sponsorgeld gaat naar een school in Sarajevo. Hardlopen is zijn grote passie. Vanaf 1999 loopt hij tal van marathons. In het najaar van 2004 keert Pieter-Christiaan terug naar de Marechaussee. Hij werkt daar sindsdien bij de Directie Operaties, in de rang van luitenant-kolonel. Op 25 augustus 2005 treedt hij in het huwelijk. Zonder een toestemmingswet bij de Staten-Generaal in te dienen, waardoor hij geen lid meer is van het Koninklijk Huis. Burgemeester G. de Graaf sluit het burgerlijk huwelijk, in het Loo. Twee dagen later vindt de kerkelijke bevestiging plaats, in de St. Jeroenskerk van Noordwijk, door de doopsgezinde predikant Henk Leegte. Vanwege de commotie die de oecumenische huwelijksdienst van broer Maurits heeft opgeleverd, is er nu geen pastoor en eucharistieviering. Ter compensatie zingt sopraan Henriette Feith het Ave Maria.
Gevaar Onder de honderden aanwezigen zijn premier Balkenende en de directeur van Circuitpark Zandvoort. Voor de prins is de belangstelling even slikken. „We hopen dat we ons leven op dezelfde manier kunnen voortzetten als we tot nu toe hebben gedaan", laat hij verslaggevers weten. Anita start een eigen modebedrijf. De huishoudelijke taken zijn volgens de prins eerlijk verdeeld. „We hebben gewoon een baan (...) en na afloop staan we achter het fornuis." In het najaar van 2006 wordt dochter Emma geboren, twee jaar later zoon Pieter. Naast zijn passie voor hardlopen heeft de prins inmiddels een liefde voor autoracen ontwikkeld. Hij rijdt voor Racing Team Holland, in 1963 opgericht door 'Soldaat van Oranje' Erik Hazelhoff Roelfzema. Regelmatig neemt hij deel aan races op het circuit van Zandvoort. Niet tot ieders genoegen. In mei 2007 slaat Henry van Os door een ongelukkige manoeuvre van Pieter-Christiaan zes keer over de kop. De autoracer komt er nog redelijk van af, maar is niet vrolijk over het rijgedrag van de prins. „Hij is een gevaar op de baan en rijdt continu schade." Zijn sportiviteit verbindt Pieter-Christiaan met steun aan goede doelen. Onder meer als voorzitter van de Nederlandse tak van Laureus, een internationale organisatie die sport inzet voor de aanpak van maatschappelijke problemen.
Volgende keer: Prins Floris.

|