De hele wereld heeft er een mening over, maar alleen Amerikaanse burgers mogen op 3 november een nieuwe president kiezen. Twee oudere heren zijn in de race voor het ‘machtigste ambt ter wereld’: de zittende president Donald Trump (74, Republikein) en zijn Democratische uitdager Joe Biden (77). Geboren Amerikanen over hun stem op 3 november.
Naam: John W. Kirpestein, Leeftijd: 57 jaar, Woonplaats: Buren (Gld.),
Getrouwd, 3 zonen, Kerkgenootschap: PKN
Voor wie stemt u op 3 november?
”The Don (Trump)”
Waarom?
“Mijn ouders zijn Nederlands, maar woonden in de Verenigde Staten toen ik geboren werd. Ik ben dus een US Citizen en mag stemmen. Ik vind dat een morele plicht. Democratie en vrijheid zijn niet vanzelfsprekend. Gebruik je democratische rechten dan ook. Als je niet stemt, moet je ook niet zeuren. Ik stem op Trump vanwege de positie ten opzichte van Israël en de verplaatsing van de ambassade naar Jeruzalem. Trump werd verguisd toen hij die ambassade verplaatste. Zo zou er nooit vrede komen, zeiden zijn tegenstanders. Zie wat er nu gebeurt, er zijn vredesakkoorden met Bahrein en de Verenigde Arabische Emiraten.
Verder het tweede amendement op de Amerikaanse grondwet. Trump beschermt het recht om wapens te dragen. Biden heeft al aangekondigd om wapenbezit aan banden te leggen. Het is van groot belang dat de burger zichzelf kan beschermen. Ook heeft Trump de subsidies aan de abortusorganisatie Planned Parenthood stopgezet. Hij benoemt conservatieve rechters in het Hooggerechtshof en spreekt de NAVO-lidstaten erop aan hun defensie-uitgaven op de afgesproken 2 procentnorm te brengen. Het is goed te begrijpen dat de VS geen zin meer hebben om op te draaien voor de kosten van de Europese verdediging. West-Europa is laks geworden als het om haar eigen veiligheid gaat. Oost-Europese landen, die de dreiging van Rusland nog recent hebben meegemaakt, nemen hun eigen defensie veel serieuzer. Dat moeten wij ook doen.”
Naam: Lilo Allen, Leeftijd: 31 jaar, Woonplaats: Milwaukee,
Wisconsin, USA, Single, geen kinderen
Voor wie stemt u op 3 november?
“Joe Biden en Kamala Harris.”
Waarom?
“Ik geloof dat Joe de kandidaat is die racistische blanke suprematie niet aanmoedigt om schade of geweld te veroorzaken tegen zwarte mensen. Ik geloof ook dat hij en Kamala veel beter voorbereid en gekwalificeerd zijn om het land te besturen dan hun tegenstanders.”
Lees het hele artikel in Terdege (nr. 3, 28 oktober).